ABD Emlak Piyasasının Avantajları

  • 6 ay önce
  • 1

ABD emlak piyasası, dünyanın en hareketli piyasalarından biridir ve yatırımcılarına farklı avantajlar sağlar. Ancak emlak piyasasının sahip olduğu bu avantajlardan yararlanabilmek için profesyonel olarak hareket edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Söz konusu piyasada profesyonellikten uzak hareketler, size avantaj değil, dezavantaj getirecektir.

Emlak piyasaları, dünyanın her yerinde güvenli yatırım alanları olarak kabul edilir. Böylesine güvenli bir yatırım alanının, ABD gibi dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birinde çok daha avantajlı ve güvenli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. ABD emlak piyasasının avantajlarını sizler için derledik.

·      İstikrarlı Büyüme

ABD emlak piyasası, istikrarlı bir şekilde büyümektedir. Çok büyük ekonomik kriz dönemlerinde dahi bu büyüme net şekilde devam etmiştir. Barınma, insanlar için temel bir ihtiyaç olduğundan emlak piyasasındaki istikrarlı büyüme kaçınılmazdır. Ancak buradaki temel unsurun, ABD’nin güvenilir ekonomisi olduğu da unutulmamalıdır. Ekonominin güvenilir olması, insanların Amerikadan ev almak veya gayrimenkul yatırımı yapmak konusunda cesaretlenmesini sağlar.

·      Artan Talep

Barınma ihtiyacı, emlak piyasasının sürekli olarak hareketli olmasını sağlar. Ancak ABD’nin yabancı yatırımcıları konut ve diğer gayrimenkulleri alma konusunda sınırlamaması, bu alandaki talebin sürekli artmasına neden olur.

Talebin artması, o alandaki yatırımların her geçen gün biraz daha değerlenmesi anlamına gelmektedir. Zira piyasaya giren yatırımcılar, ev almak istediklerinde fiyatlar yukarı yönlü olarak hareket eder. Ayrıca konutlara olan talep nedeniyle kira gelirleri de benzer şekilde artış gösterir.

·      ROI Oranı

Amerika’da gayrimenkul yatırımı yapmanın en önemli avantajlarından biri ROI oranı ile ilgilidir. Bilindiği gibi konut ve iş yeri yatırımlarında, elde edilen kira geliri önemli bir unsurdur. Yatırımcılar, kira geliri elde etmek için bu alana yönelir. Elde edilecek gelir ne kadar yüksek olursa yatırım da o kadar mantıklı olur.

Yatırımların mantıklı olup olmaması, elde edilen kira gelirinin ilk maliyeti ne kadar sürede karşılayacağı ile ilgilidir. Bu rakam, ROI oranı veya amorti süresi olarak ifade edilir. Amorti süresi, Türkiye ve dünyanın diğer ülkelerinde ortalama 20-25 yıldır. ABD emlak piyasasında ise bu rakam 9 yıla kadar düşebilmektedir. Dolayısıyla burada gayrimenkul yatırımı yapılması son derece avantajlıdır.

·      Dolarla Kira

Gayrimenkul yatırımlarında elde edilen kira geliri, büyük önem taşır. İlk yatırım miktarına kıyasla kira geliri ne kadar yüksekse yatırımcı beklentileri o kadar etkili karşılanır. Amerika’da ev almak gibi önemli bir yatırım seçeneği tercih edildiğinde, yatırımcılar dolarla kira alma imkanı elde eder. Dolar kuru nedeniyle alınan rakam, ülkemiz koşullarında son derece yüksek olacaktır.

·      Hızlı Elde Çıkarabilir Olma

ABD emlak piyasasının çok hareketli olması, satın alınan gayrimenkullerin gerekli durumlarda hızlı bir şekilde satılabilmesine imkan verir. Gayrimenkullerin hızlı satılabilmesi ise istenen fiyatlardan elde çıkarılabilmesi anlamına gelir. Dolayısıyla bu durumun da yatırımcılar açısından önemli bir avantaj olduğu ifade edilebilir.

·      Kolay Kiralanma

Amerika’da evler, genellikle uzun vadeli yatırım olarak değerlendirilir. Bu noktada alınan gayrimenkulün kolay kiralanması, düzenli kira geliri elde edilmesi için önemlidir. Doğru bir bölgeden alınacak gayrimenkule kiracı bulma konusunda zorlanılmaz. Böylece düzenli bir pasif gelir kaynağı oluşturulması mümkün hale gelir.

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp Hattı