Amerikada Ev Almak ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

  • 1 sene önce
  • 1

Amerikada ev sahibi olmak, ilk bakışta bir hayal veya bir rüya gibi görünüyor olabilir. Ancak günümüz koşullarında aslında bu durum, hayal veya rüya olmaktan çıktı. Gerekli şartları taşıyan herkes, rahatlıkla ABD’den ev alabilir ve aldığı evi kiralayarak dolar ile kira geliri elde etmeye başlayabilir.

Amerika’dan ev alma fikrini ortaya attığınızda, bunun ne kadar zor ve mantıksız olduğunu defalarca duyacaksınız. İnsanlar, neden böyle bir satın almanın mümkün olmadığını anlatmaya çalışacak. Ancak duyduklarınızın çok büyük bir kısmı, Amerika’da ev almakla ilgili doğru bilinen yanlışlardır. Yazımızın devamında, en sık dile getirilen doğru bilinen yanlışları bulabilirsiniz.

·      Ev Fiyatları Çok Yüksek

Amerika’da gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin en sık duyduğu konu, maliyetlerin çok yüksek olduğu yönündedir. Ev fiyatlarının çok yüksek olduğu ve Türkiye’deki bir kişinin bu maliyetleri kolay kolay karşılayamayacağı ifade edilir. Peki, durum gerçekten de öyle mi?

Amerikada ev fiyatları, eyaletlere ve bölgelere bağlı olarak farklılık gösterir. Evet, bazı bölgelerdeki ev fiyatları gerçekten çok yüksektir. Ancak ABD’nin geneli için böyle bir ifade kullanmak doğru olmaz. Özellikle farklı nedenlerden dolayı evlerini acil satmak zorunda kalanlar, rakamları çok daha uygun seviyede tutmaktadır. Türkiye’de büyük bir kentteki daire için ödeyeceğiniz tutara ABD’de ev sahibi olabilirsiniz.

·      ABD Vatandaşı Olma Zorunluluğu

Doğru bilinen bir diğer yanlış ise ABD vatandaşı olma zorunluluğu ile ilgilidir. Birçok insan, ABD’de yabancılara mülk satışı yapılmadığını düşünüyor. Ancak böyle bir kısıtlama veya sınırlama bulunmuyor. Yabancılar, önlerinde herhangi bir yasal engel olmaksızın istedikleri konutları satın alabilir. Özgürlükler ülkesi ABD’de yabancılara konut satışı tamamen serbesttir.

·      ABD Vizesi Türü

Konut satın almak isteyenlerin özel bir vize türüne sahip olması gerektiğine dair yanlış bir algı bulunur. Amerikada ev almak için özel bir vize türüne sahip olmanız gerekmiyor. Hatta vizenizin veya pasaportunuzun bile olmasina gerek yok. Bu noktada herhangi bir zorunluluk bulunmuyor. Burada esas olan, satın almak istediğiniz evin ücretini ödemenizdir. İlgili mevzuat, diğer konularda size herhangi bir zorluk çıkarmıyor.

·      Yüksek Vergiler

Amerika’da hem konut alınırken hem de kira geliri elde ederken yüksek vergiler verilmesi gerektiğine dair bir inanış var. Vergilerin çok yüksek olduğu ve bundan dolayı ABD’de ev almanın mantıksız olduğunu iddia edenler bulunuyor. Ancak vergi oranlarına bakıldığında böyle bir uygulamanın olmadığı görülüyor. Evet, kira geliri elde ederken belli bir oranda vergi vermeniz gerekiyor, ancak bunun oranı son derece düşük. Çoğu zaman dikkate dahi alınmayacak seviyede vergilerle karşılaşırsınız.

·      Konut Kredisi (Mortgage)

Amerikada ev almak için yeterli seviyede nakit paranız olması gerektiği, çünkü burada yabancılara mortgage kredi verilmediğinden bahsedilir. Bu da doğru bilinen bir diğer yanlıştır. Anlaşmalı olduğumuz özel finans kuruluşları üzerinden mortgage kredisi kullanabilir ve evin maliyetinin bir bölümünü bu kredi üzerinden karşılayabilirsiniz.

·      Amerika’da Bulunma

Amerika’da ev satın almak için orada bulunmanız gerektiği ifade edilebilir. Bu noktada da öyle bir zorunluluk yoktur. Siz Türkiye’de iken bütün işlemlerinizi sizin yerinize biz yönetebilir ve konut satın alma sürecini tamamlamanızı sağlayabiliriz. Konut satın alma sürecinde ABD’de bulunma gibi bir zorunluluğunuz yoktur.

Amerikada ev almak ile ilgili doğru bilinen bazı yanlışlar bu şekildedir. Burada verilen bilgiler dikkate alındığında, ABD’de gayrimenkul yatırımı yapmanın önünde neredeyse hiçbir engel bulunmuyor. Doğru konutu bulduğunuzda, oldukça karlı bir yatırım yapabilirsiniz. Yatırımınızın sonucunda satın aldığınızın konutun değeri dolar cinsinden artar. Bunun yanında dolar ile kira geliri elde edersiniz. Buradaki gelirleriniz, kur farkı nedeniyle sandığınızdan çok daha yüksek olur.

Açıklanan verilere göre 2020 yılındaki konut satışları, 2021 yılında %10 artış gösterdi. Artışın 2022 yılında da benzer bir oranda gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Artışın bu şekilde devam etmesi, konut fiyatlarının yakın zamanda yukarı yönlü tırmanacağının en önemli işaretlerinden biridir. Doğru zamanda atacağınız adım, hayatınızın en karlı yatırımı içerisinde yer almanızı sağlayabilir.

Amerikada ev almak isteyenlere uzun süredir destek oluyor ve bu alandaki ihtiyaçlarına cevap veriyoruz. Sağladığımız profesyonel destek ile konut alma sürecinizin sorunsuz olarak tamamlanmasını sağlıyoruz. Amerika’dan ev almak veya bu yatırımın avantajlarını öğrenmek istiyorsanız, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp Hattı