Amerika’da Ev Almak İçin Bilmeniz Gerekenler

  • 1 sene önce
  • 1

Ev almanın Amerikan rüyasının bir parçası olduğunu söylüyorlar ama sürece dahil olan herkes bunun ne kadar zor olabileceğini biliyor. Fakat en önemlisi de bu zorluklarla başa çıkabildikten sonra Amerika’da ev almak pek çok açıdan fayda sunuyor. Sürecin sorunsuz tamamlanması adına atılması gereken birkaç yasal ve finansal adım vardır, ancak bilinçli bir karar vermek için her şey bilgi ve araştırma ile başlar. Peki, bu ülkede bir ev almak istediğinizde ABD emlak piyasasıyla ilgili neleri bilmelisiniz?

Amerika’da Ev Nasıl Alınır?

Bilindiği üzere Amerikan emlak piyasası çok büyük. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her eyaletin kendine özgü kuralları, düzenlemeleri ve vergileri vardır. Bu nedenle Amerika’da ev almak için tüm detayları hesaba katmanızda yarar var. Bunlardan en önemlileri:

Emlak Piyasasının Nasıl İşlediğini Öğrenin

Amerika Birleşik Devletleri’nde gayrimenkul işlemlerinin yürütülme şekli, kendi ülkenizden farklı olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her eyalet, kullanılan satış sözleşmesinin türü, satışı tamamlama yöntemi ve hatta alım/satıma dahil olan kişilerin görev ve unvanları gibi gayrimenkul alımına ilişkin kendi kurallarına sahiptir.

Mülk sahibi olmanın maliyetini araştırmanın yanı sıra, uzun vadeli veya kısa vadeli kiralamakla daha fazla ilgilenenler, bölgesel pazarda ev fiyatlarını neyin yönlendirdiğini bilmelidir. Ev fiyatlarındaki değişiklik eyaletten eyalete değişir ve fiyatların nasıl etkilendiğini bilmek kendi finansal güvenliğiniz için çok önemlidir.

Bu nedenle, her eyaletteki ortalama satış maliyetlerini araştırmak önemli bir karar verme adımıdır. Ne tür ücretlerin sürecin normal ve beklenen bir parçası olduğunu bildiğinizden emin olun. Böylece danışmanınızın size en iyi teklifi verip vermediğini anlayabilirsiniz.

Uzmanlarla İş Birliği Yapın

Amerika’da ev almak konusunda bir bilenle iş birliği yapmanız çok önemli. Özellikle yabancı alıcılar, gayrimenkul satın alma sürecinde onlara rehberlik edecek nitelikli ve deneyimli profesyoneller bulmak için zaman ayırmalıdır. İngilizceyi tam olarak konuşamıyorsanız veya hala birçok yasal ya da emlak terimini anlayamıyorsanız, kendi dilinizde konuşmayı tercih ediyorsanız, ana dilinize aşina olan danışmanları seçin.

Standart gayrimenkul belgelerinin tercüme edilmiş kopyalarını elde etmek mümkün olsa da, anlaşmayı tamamlama zamanı geldiğinde muhtemelen İngilizce versiyonlarını imzalamanız gerekecektir. Sonuç olarak, bu uzmanların bilgisi, ABD’de ev satın alma deneyimini sizin ve aileniz için daha az stresli hale getirecektir.

Amerikan Vatandaşı Olmak Gerekiyor Mu?

Amerika’da satılık ev ararken aklınıza takılan sorulardan biri de bu olabilir. Amerika’da ev almak için Amerikan vatandaşı olmak şart mı? Hayır, vatandaşlığına veya yeşil karta ihtiyacınız olmayacak, ancak bir Bireysel Vergi Mükellefi Kimlik Numarasına (ITIN) gereksiniminiz olacak. ABD vergi mükellefi kimlik numarasına sahip olması gereken fakat bu numaraya sahip olmayan ve sosyal güvenlik numarası almaya uygun olmayan yabancılara atanan vergi işlem numarasıdır. Bir ITIN, sertifikalı profesyonel muhasebeci tarafından düzenlenebilir.

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp Hattı