Listeleri Karşılaştır

Amerika’da Ev Almak İçin Bilmeniz Gerekenler

Amerika’da Ev Almak İçin Bilmeniz Gerekenler

Ev almanın Amerikan rüyasının bir parçası olduğunu söylüyorlar ama sürece dahil olan herkes bunun ne kadar zor olabileceğini biliyor. Fakat en önemlisi de bu zorluklarla başa çıkabildikten sonra Amerika’da ev almak pek çok açıdan fayda sunuyor. Sürecin sorunsuz tamamlanması adına atılması gereken birkaç yasal ve finansal adım vardır, ancak bilinçli bir karar vermek için her şey bilgi ve araştırma ile başlar. Peki, bu ülkede bir ev almak istediğinizde ABD emlak piyasasıyla ilgili neleri bilmelisiniz?

Amerika’da Ev Nasıl Alınır?

Bilindiği üzere Amerikan emlak piyasası çok büyük. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her eyaletin kendine özgü kuralları, düzenlemeleri ve vergileri vardır. Bu nedenle Amerika’da ev almak için tüm detayları hesaba katmanızda yarar var. Bunlardan en önemlileri:

Emlak Piyasasının Nasıl İşlediğini Öğrenin

Amerika Birleşik Devletleri’nde gayrimenkul işlemlerinin yürütülme şekli, kendi ülkenizden farklı olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her eyalet, kullanılan satış sözleşmesinin türü, satışı tamamlama yöntemi ve hatta alım/satıma dahil olan kişilerin görev ve unvanları gibi gayrimenkul alımına ilişkin kendi kurallarına sahiptir.

Mülk sahibi olmanın maliyetini araştırmanın yanı sıra, uzun vadeli veya kısa vadeli kiralamakla daha fazla ilgilenenler, bölgesel pazarda ev fiyatlarını neyin yönlendirdiğini bilmelidir. Ev fiyatlarındaki değişiklik eyaletten eyalete değişir ve fiyatların nasıl etkilendiğini bilmek kendi finansal güvenliğiniz için çok önemlidir.

Bu nedenle, her eyaletteki ortalama satış maliyetlerini araştırmak önemli bir karar verme adımıdır. Ne tür ücretlerin sürecin normal ve beklenen bir parçası olduğunu bildiğinizden emin olun. Böylece danışmanınızın size en iyi teklifi verip vermediğini anlayabilirsiniz.

Uzmanlarla İş Birliği Yapın

Amerika’da ev almak konusunda bir bilenle iş birliği yapmanız çok önemli. Özellikle yabancı alıcılar, gayrimenkul satın alma sürecinde onlara rehberlik edecek nitelikli ve deneyimli profesyoneller bulmak için zaman ayırmalıdır. İngilizceyi tam olarak konuşamıyorsanız veya hala birçok yasal ya da emlak terimini anlayamıyorsanız, kendi dilinizde konuşmayı tercih ediyorsanız, ana dilinize aşina olan danışmanları seçin.

Standart gayrimenkul belgelerinin tercüme edilmiş kopyalarını elde etmek mümkün olsa da, anlaşmayı tamamlama zamanı geldiğinde muhtemelen İngilizce versiyonlarını imzalamanız gerekecektir. Sonuç olarak, bu uzmanların bilgisi, ABD’de ev satın alma deneyimini sizin ve aileniz için daha az stresli hale getirecektir.

Amerikan Vatandaşı Olmak Gerekiyor Mu?

Amerika’da satılık ev ararken aklınıza takılan sorulardan biri de bu olabilir. Amerika’da ev almak için Amerikan vatandaşı olmak şart mı? Hayır, vatandaşlığına veya yeşil karta ihtiyacınız olmayacak, ancak bir Bireysel Vergi Mükellefi Kimlik Numarasına (ITIN) gereksiniminiz olacak. ABD vergi mükellefi kimlik numarasına sahip olması gereken fakat bu numaraya sahip olmayan ve sosyal güvenlik numarası almaya uygun olmayan yabancılara atanan vergi işlem numarasıdır. Bir ITIN, sertifikalı profesyonel muhasebeci tarafından düzenlenebilir.

İlgili Mesajlar

Amerika’da Gayrimenkul Yatırımı Yapmak Kolay Mı?

Amerika’dan ev almak veya başka bir deyişle gayrimenkul yatırımı yapmak son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Tabi bu durum popüler hale gelince birçok kişi buna yönelik girişimde bulunmuştur. Tabi herhangi bir yardım almadan süreci yönetmenin kolay olmadığını görünce birçok kişi de vazgeçmektedir. Ancak bu bölgede ev almanın zor olduğundan değil kişilerin yanlış bir yol seçmesindendir. Yani bu alanda uzman kişilerle çalıştığınızda ve süreç ile ilgili onlardan yardım aldığınızda sürecin ne kadar kolay ilerleyeceğine inanamayabilirsiniz.

okumaya devam et

Amerikada Ev Almak: Yatırım İmkanı

Yatırım, insanların her dönem birikimlerini değerlendirmek için tercih ettiği yöntem olmuştur. Bazen konut ve arazi gibi taşınmazların alınması, bazen de daha farklı yollarla birikimler değerlendirilmeye çalışılmıştır. Günümüzde de benzer durum yaşanmaya devam ediyor. Ancak iletişim ve bilgi teknolojisi sayesinde yatırım yöntemleri daha da çeşitlendi. Amerikada ev almak da söz konusu yöntemlerden birisi haline geldi. Amerika’da ev almak seçeneği size uzak veya sizin için mantıksız gibi görünebilir. Ancak kısa bir araştırma ile söz konusu yöntemin hiç de mantıksız olmadığını göreceksiniz. Bu yatırım yöntemi ile birikimlerinizi tek bir yönden değil, birkaç açıdan değerlendirmiş olacaksınız.

okumaya devam et

Amerika’da Ev Almak İstediğimde Ne Yapmalıyım?

Amerika’da ev almak birçok kişi için gerçekleştirmesi imkânsız bir hayal gibi gözükebilir. Özellikle Türkiye’de yaşarken başka bir ülkede yatırım yapmak vesaire prosedürlere takılır veya da yasal olarak sorun çıkar gibi düşündürebilir. Bu süreci kendi başınıza halletmeye kalktığınızda zaten sürecin böyle sorunlarla dolu olacağını söyleyebiliriz. Amerika’da ev almak istediğinizde, bu alanda uzman danışmanlarla çalıştığınızda aslında sürecin ne kadar kolay yürütülebileceğini görebilirsiniz.

okumaya devam et
× Whatsapp Hattı