Amerika’da Ev Almanın Amorti Süresi

  • 2 ay önce
  • 1
Amerika'da Ev Almanın Amorti Süresi

Gayrimenkul yatırımı veya daha farklı bir yatırım türünde amorti süresi oldukça önemlidir. Bir yatırımın amorti süresi ne kadar kısa olursa, yatırım o kadar başarılı kabul edilir. Peki, Amerika’da gayrimenkul yatırımı amorti süresi ne kadar? 

Bilindiği gibi yabancıların Amerika’da ev alma veya benzeri yatırımları yapmalarının önünde herhangi bir engel yoktur. Dünyanın dört bir yanından yatırımcılar, ABD emlak piyasasına girmiş durumdadır. Konut, işyeri ve arsa gibi farklı türden taşınmazları alan yatırımcılara son dönemde Türk yatırımcılar da eklenmiştir. 

Amorti Süresi Nedir? 

Amorti süresi veya bilinen diğer adıyla ROI oranı, bir yatırımın maliyetini karşılama süresidir. Yatırımın toplam maliyetinin, ondan elde edilecek gelirle ne kadar sürede karşılanacağını gösterir. Dolayısıyla ev veya işyeri almak isteyenler açısından fikir verici bir veridir. 

Ülkemizde amorti süresi olarak belirtilen bu bilgi, genellikle değişkenlik gösterir. Gerek konut fiyatlarındaki ciddi dalgalanmalar gerekse de kira gelirlerinin değişken olması ROI oranlarının sürekli olarak değişmesine neden olur. Ancak ABD’de böyle bir durum yoktur ve ROI oranları genellikle sabit ve bellidir. Amerika’dan ev almak için yapılacak araştırmada, mutlaka bu bilginin de dikkate alınması gerekir. 

Yatırımlarda Amorti Süresi Neden Önemlidir? 

Yatırımcılar, yatırdıkları parayı olabildiğince kısa sürede çıkarmak ister. İşte bu süre, amorti süresi olarak ifade edilir. Bu süre ne kadar kısa olursa, yatırılan para o kadar kısa sürede çıkarılmış olur. Söz konusu süre, bir yatırımın ne kadar başarılı olduğunu gösterir. 

Konut, işyeri ve benzeri gayrimenkullerin en önemli avantajı, kira geliri sağlamasıdır. Sağlanan kira gelirinin, kaç yılda veya kaç ayda ilk maliyeti karşıladığı, ne kadar başarılı bir yatırım yapıldığını gösterir. Ancak gayrimenkulün türüne bağlı olarak söz konusu sürenin farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır. 

Amerika’da Gayrimenkul Yatırımının Amorti Süresi Ne Kadar? 

Amerika’da gayrimenkul yatırımı için amorti süresine bakmadan önce ülkemizdeki rakamlara bakmak yararlı olacaktır. Ülkemizde konut yatırımlarında amorti süresinin en fazla 25 yıl olması beklenir. Bu sürenin üzerinde bir amorti süresi olduğunda, yatırımın başarısız olduğu kabul edilir. Büyük kentlerdeki birçok kiralık konutta amorti süresi 25 yıl ve üzerindedir. 

Türkiye’deki amorti süresinin uzun olmasının temelinde, konutların fiyatlarının TL cinsinden çok yüksek olmasıdır. Buna karşın kira gelirleri, konutların fiyatlarına kıyasla düşüktür. 

ABD emlak piyasasındaki amorti süresi ise tercih edilecek konuta bağlı olarak farklılık gösterir. Ancak genel olarak sürenin 8 ila 15 yıl arasında değiştiği söylenebilir. 100.000 $ gibi bir fiyata alınan konuttan her ay 1.200 $, her yıl ise 14.400 $ kira geliri elde edildiği varsayıldığında, amorti süresinin yaklaşık 8 yıl olduğu görülecektir. Dolayısıyla Amerika’da ev almak, Türkiye’ye kıyasla çok daha avantajlı ve karlıdır. 

Amerika’dan Ev Almak Doğru Bir Yatırım Mı? 

ABD satılık ev fiyatları seviyesinin sanıldığı kadar yüksek olmaması, buna karşın elde edilen yüksek kira geliri, Amerika’dan ev almayı karlı hale getirmiştir. Amorti süresinin düşüklüğü, bunun en önemli göstergelerinden biridir. 

Siz de Amerika’dan ev almak istiyorsanız, vermiş olduğumuz profesyonel hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Uygun fiyatlı konut bulma, resmi satış işlemlerini tamamlama, evi kiralama ve kira gelirini size aktarma gibi bütün işlemler tarafımızdan yapılmaktadır. 

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp Hattı