Amerika’da Gayrimenkul Yatırımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • 1 sene önce
  • 1

Sınırsız olanaklar sunan Amerika, birçok kişinin hayallerini süsler. Bu olanaklardan biri de Amerika’da ev sahibi olmaktır. Evet, Amerika’dan ev satın almak ve dolarla kira getirisi elde etmek mümkün! İster uluslararası bir yatırımcı, ister Türkiye’de yaşayan sıradan bir vatandaş olun, yabancı bir pazarda mülk satın almak dikkat gerektiren bir süreçtir. Peki, Amerika’da gayrimenkul yatırımı hakkında bilinmesi gerekenler neler? İşte detaylar…

Amerika’da Emlak Yatırımı Yaparken Bunları Unutmayın

Amerika’dan ev ve herhangi bir emlak satın almak için bu ülkede yaşamak veyahut burada oturum iznine sahip olmak gerekmez. ABD’de yaşamıyor olsanız bile konut kredisi (mortgage) alabilirsiniz. Bu yüzden Amerika’da emlak yatırımı herkes için büyük bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirmek ve dolarla kira getirisi almak istiyorsanız; aşağıdakileri unutmamalısınız:

Konut Kredisi Kullanabilirsiniz

Kredi kuruluşları, ABD vatandaşı olmayan müşterilerine konut kredisi verebilmektedir.

ABD’de Yaşama Zorunluluğu Yok

Türk vatandaşı olarak ABD’de oturum izniniz bulunmasa dahi kolaylıkla ev ya da emlak satın alabilmektesiniz. Elbette satın almış olduğunuz evi dolarla kiraya verebilir ve gelir elde edebilirsiniz. Bir Türk vatandaşı olarak ABD’de yatırım yapmak için Tüccar Vizesi ya da Yatırımcı Vizesi edinebilirsiniz.

Vergiyi Unutmayın

Amerika’da gayrimenkul yatırımı yaptıysanız, bazı vergileri ödemeniz şarttır. Bu ülkede yatırım yapmak ve ev sahibi olmak isteyen bazı bireyler, Amerika vatandaşı olmadıkları için vergiden muaf olabileceklerini düşünebilirler. Esasen, hangi ülkenin vatandaşı olurlarsa olsunlar Amerika’daki ev sahipleri, emlak vergisi ödemek ile yükümlüdürler. Her bir eyalet, hangi yerel otoritenin emlak vergisi tahsis edebileceğini belirlemektedir ve 50 eyaletin her biri, hangi emlakların vergilendirilebileceğine ilişkin kendi kriterlerine sahiptir. Dolayısıyla bu miktarlar, eyaletten eyalete farklılık gösterebilmektedir.

Bireysel gelir vergisi açısından ise, cifte vergiyi önleme anlaşmasından dolayı Türkiye vatandaşları ABD’de ödedikleri gelir vergisinin dışında Türkiye’de ilave vergi ödemezler.

 

Yatırımlarınızın kârlılığı ve alternatifleri açısından sormak istediğiniz her konuda İstanbul’daki ofisimizle hizmetinizdeyiz.

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp Hattı