Amerika’da Gayrimenkul Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

  • 4 ay önce
  • 1

Amerika’da gayrimenkul yatırımı yapmak, oldukça avantajlı ve karlı bir yatırım seçeneğidir. Öyle ki, birçok ülkeye göre ABD’nin farklı avantajları vardır. Ancak söz konusu avantajlardan yararlanabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. İlgili hususlar göz ardı edilmediğinde, yapılacak yatırımcılar sizi fazlasıyla memnun edecektir. Bu hususları sizler için derledik.

1.    ABD’ye Yatırım Yapın

ABD’ye yatırım yapmak veya buradan konut satın almak, sanıldığı kadar zor ve maliyetli değildir. Dünyanın birçok noktasında olduğu gibi burada da konut fiyatlarını etkileyen bazı önemli unsurlar vardır ve konut fiyatları değişkenlik gösterir. Amerika’da gayrimenkul fiyatları, geniş bir aralıktadır. Dolayısıyla sahip olduğunuz bütçeye uygun seçenekleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Gayrimenkul yatırımı için gerekli olan bütçe, genel itibariyle Türkiye’deki bir gayrimenkul bütçesinden farklı değildir. Bu yüzden fiyatlar hakkında detaylı bilgi almadan ve şartları öğrenmeden Amerika’ya yatırım yapmaktan vazgeçmeyin. Unutmayın, Amerika’da gayrimenkul yatırımı veya ev almanın avantajlarını, ancak yatırım yaparak yakalayabilirsiniz.

2.    Bölgeleri Araştırın

Gayrimenkul yatırımının başarılı olabilmesindeki en önemli unsurlardan biri, yatırım yapılacak bölgedir. Ayırdığınız bütçeye göre farklı bölgelerde yatırım yapabilirsiniz. Bölge tercihinde insan yoğunluğuna ve bölgede bulunan toplulukların özelliklerine dikkat etmek gerekir.

Yatırımınızın konumu, ne kadarlık bir maliyetle karşılaşacağınızı ve yatırımınızın ileride ne kadar değerleneceğini direkt olarak etkiler. Ayrıca elde edeceğiniz kira gelirini de direkt olarak ilgilendirir. Bu yüzden detaylı olarak bölge araştırması yapılması gerekir.

3.    Ne Tür Bir Gayrimenkule Yatırım Yapacağınıza Karar Verin

Amerika’da gayrimenkul yatırımı yapma kararı aldığınızda karşınıza farklı seçenekler çıkacaktır. Konut, iş yeri ve arsa gibi seçenekler arasından istediğinizi tercih edebilirsiniz. Bunların her birinin farklı özellikleri ve avantajları olduğunun unutulmaması gerekir.

Konut ve iş yerleri, genel olarak benzer özelliklere sahip yatırım seçenekleri olarak kabul edilir. Ancak bunların ilk maliyetleri ve getirecekleri kira gelirleri farklı olabilir. Bu noktada seçim yaparken ROI oranının dikkate alınması yararlı olacaktır. Yani yatırımın, ilk maliyetini ne kadar sürede çıkaracağı tespit edilmelidir. ROI oranı düşük olan seçenekler, her zaman daha mantıklı kabul edilir. Fakat diğer unsurların da göz ardı edilmemesi önemlidir.

4.    Fizibilite Çalışması Yapın

Amerika’da ev almak veya iş yeri yatırımı yapmadan önce mutlaka detaylı bir eksper raporunun hazırlanması gerekir. Fizibilite raporu olarak ifade edilen eksper raporu, yatırım yapılacak gayrimenkul özelliklerinin net olarak görülmesini sağlar.

Gayrimenkulün ne kadar bakım masrafı olduğu, kiralanmasının kolaylık düzeyi, elde edilecek kira gelirini ve diğer hususları net olarak gösterir. Böylece ilgili seçeneğin ne kadar doğru ve uygun bir seçenek olup olmadığı, daha rahat bir şekilde anlaşılır.

5.    Resmi Prosedürleri Öğrenin

Amerika’da satılık ev almak için gerekli olan resmi süreç, ülkemizdekiyle benzerdir. Ancak bazı farklılıklar vardır. Bu yüzden resmi prosedürün tam olarak bilinmesi ve buna göre hareket edilmesi gerekir. Aksi durumda süreçte farklı sorunlar yaşanır ve bunlara bağlı olarak hem zaman hem de para kaybedilebilir. Bu tür olumsuzlukların engellenmesi için profesyonel hizmet de alınabilir. Bu noktada sizlere sunmuş olduğumuz profesyonel hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp Hattı