Amerika’da Hangi Konutlara Yatırım Yapılmalı?

  • 5 ay önce
  • 1

Amerika’da ev almak, farklı avantajlara sahip bir yatırımdır. Alınan konutun zamanla değerlenmesi, değerinin dolar ($) cinsinden olması ve dolarla kira geliri elde etme imkanı sağlaması avantajlardan bazılarıdır. Ancak bu önemli avantajların elde edilebilmesi için yatırım yapılacak konutun doğru olarak seçilmesi gerekir. Aksi takdirde herhangi bir avantaj sağlanamayacağı gibi zarar edilmesi dahi söz konusu olabilir.

Yabancılar Amerika’da Konut Alabilir Mi?

Amerika’da gayrimenkul yatırımı yapabilmek için öncelikle yabancıların burada konut alım satımı yapabilip yapamadığına bakmak gerekir. Birçok ülke, sadece kendi vatandaşlarının ya da oturum hakkı olanların alım satım işlemi yapabilmesine izin verir. Yabancılardan ise farklı şartları yerine getirmesi istenir. Ancak ABD’de durum biraz daha farklıdır.

Amerika Birleşik Devletleri, özgürlükçü ilkeleri temel almış bir ülkedir. Hemen her alanda özgürlüklerin son derece yüksek olduğu ifade edilebilir. Bu durum, yabancıların gayrimenkul alım satımlarında da kendisini net olarak belli etmiştir. Yabancılar, herhangi bir kısıtlama veya sınırlama olmaksızın burada konut alabilir.

Yabancıların ABD’de gayrimenkul yatırımı yapmasının önünde herhangi bir engel olmaması, burada konut alan yabancı sayısının her geçen gün biraz daha artmasına neden olmaktadır.

Amerika’da Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir yatırımın başarılı olabilmesi için öncelikle doğru konutun tercih edilmesi gerekir. İşte bu noktada doğru konutun hangi özelliklere sahip olması gerektiği konusu devreye girer. Eğer doğru bir konut tercih edilmezse yapılacak olan yatırım, beklentileri karşılamaz ve belki de pişmanlık getirir.

Konut yatırımları, uzun vadeli sonuçları ve kira geliri olan bir yatırım türüdür. Maliyeti ise yüksek olarak kabul edilir. Bu yüzden istenen sonuçlar için doğru konutun bulunması gerekir. Doğru konutun sahip olması gereken özellikler ise şu şekildedir:

·       Uygun Fiyat

Yatırım başarısında ilk maliyet son derece önemlidir. Ancak buradaki uygun fiyat veya uygun maliyet, fiyatı en düşük konutun tercih edilmesi gerektiği anlamına gelmez. Uygun fiyat, sahip olduğu özelliklere göre konutun doğru fiyata alınması demektir.

Bakımsız, masrafı çok yüksek olan konutlar düşük fiyatlarla satışa sunulur. Ancak söz konusu türden konutlara yapılacak masraflar nedeniyle maliyetler çok daha yüksek seviyelere gelir. Maliyet konusu dikkate alınırken ilerleyen dönemlerde yapılması gereken masraflar ve evin ekspertiz değeri dikkate alınmalıdır. Mümkünse ekspertiz değerinden daha düşük fiyatlı evler tercih edilmelidir.

·       Doğru Konum

Konutların fiyatları, konumları ile direkt ilişki içindedir. Bu yüzden satın alma sürecinde konumun da dikkate alınması adeta bir zorunluluktur. Doğru konum, kiralık daire ihtiyacının yüksek olduğu bölgelerdir. Buna ek olarak nezih bir bölge olması da gerekir.

Satın alınacak konutun yer aldığı bölge, ileride konutun değerinin ne kadar artacağı ile direkt ilişkilidir. Ayrıca elde edilecek kira miktarı ile de yakından ilgilidir. Bu yüzden konum kriterine gereken önem verilmelidir.

·       Düşük Bakım Masrafları

Amerika’da ev almak ve bunu karlı bir yatırıma çevirmek için alınan konutun bakım masraflarının düşük olması gerekir. Genel olarak iyi bir durumda olan konutlar, düşük ilk maliyete sahiptir. Ayrıca evler genel anlamda hazır olduklarından hızlı bir şekilde kiralanabilirler. Düşük bakım masrafı kriteri, bundan dolayı sanılandan çok daha etkilidir.

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp Hattı