Amerika’da Yatırım Amaçlı Ev İçin Mortgage Kredisi Nasıl Alınır?

  • 2 ay önce
  • 1

Yatırım amaçlı olarak gayrimenkul alımı, dünya genelinde son derece yaygındır. Ülkemizde de benzer durumun olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır. Ancak ülkemizdeki yatırımcılar, artık sadece Türkiye’den değil, istemeleri halinde Amerika’dan da yatırım araçlı ev alabilir. Peki, Amerika’da mortgage ile ev almak mümkün mü? Yabancılar, bu sistemden yararlanabilir mi? 

Yabancılar Amerika’da Ev Alabilir Mi? 

İnsanların yabancı bir ülkede ev veya benzeri bir gayrimenkul alabilmesi, o ülkenin yasal düzenlemeleriyle ilgilidir. Bazı ülkeler bu noktada yabancılara konut satışını sınırlayıp, şartlara bağlarken, bazıları ise herhangi bir kısıtlama getirmemektedir. Amerika da bu şekilde kısıtlama getirmeyen ve herhangi bir şart talep etmeyen ülkeler arasında yer almaktadır. 

Amerika’da ev almak isteyen yabancıların genel olarak tam bir özgürlüğe sahip olduklarını ifade etmek yanlış olmayacaktır. Amerika, bu konuda yabancılara herhangi bir sınırlama getirmemektedir. Yeterli maddi gücü olan yabancılar, diledikleri konutu alabilmektedir. 

Amerika’da Yatırım Amaçlı Ev Almak Mantıklı Mı? 

Yatırım amaçlı olarak ev almak, uzun yıllardır en önemli yatırım seçeneği olarak kabul edilmektedir. Bu tür yatırımların başarısız olma olasılığı son derece düşüktür. Zira alınan gayrimenkuller düzenli olarak kira geliri getirdiği gibi, aynı zamanda değer kazanmaktadır. 

Amerika’da gayrimenkul yatırımı için de benzer ifadeleri kullanmak yanlış olmayacaktır. Hatta ABD’deki refah seviyesinin yüksek olması, doların rezerv para birimi olarak kabul edilmesi ve alım gücünün yüksekliği, Amerika’da ev almayı daha karlı bir hale getirmektedir. Bu durumun en önemli işareti ise ülkede gayrimenkul yatırımı yapan yabancıların sayısının her geçen gün artmasıdır. 

Türkiye’deki büyük kentlerde ortalama 100.000 $ ödenerek alınan evlerin kira getirileri bugünlerde  aylık 5.000 TL düzeyindedir. Dolar cinsinden bakıldığında ise aylık kira gelirinin yine bugünlerde  300-350 $ olduğu görülür. Ancak aynı paraya ABD’de bir ev alındığında, elde edilecek kira geliri aylık 1.000-1.200 $ seviyesinde olacaktır. Sadece buradan dahi Amerika’da ev alma seçeneğinin ne kadar avantajlı olduğu anlaşılabilir. 

Amerika’da Satılık Ev Fiyatları 

Amerika’da satılık ev fiyatları, ciddi anlamda değişkenlik göstermektedir. Evin bulunduğu eyalete, bölgeye, mahalleye ve hatta sokağa göre dahi fiyatlar değişmektedir. Ayrıca evlerin büyüklüğü, sahip olduğu özellikleri ve diğer nitelikleri de rakamları etkiler. Dolayısıyla milyon dolarla ifade edilen fiyatlara satılan evler olduğu gibi, yüz bin dolar seviyesinde fiyata sahip evler de vardır. 

Yatırım amacıyla alınacak evlere bakıldığında fiyatların genellikle 100.000 $ ile 200.000 $ arasında değiştiği görülür. Ancak detaylı bir araştırma ve profesyonel bir bakış açısıyla daha düşük fiyatlı evler de bulunabilir. Dolayısıyla ABD ev fiyatları, sanıldığı kadar yüksek değildir. 

Yabancılar Mortgage Kredisi Kullanabilir Mi? 

Amerika’da ev alırken genellikle mortgage kredisi kullanılır. ABD vatandaşlarının rahatlıkla kullanmış olduğu bu yöntemi, aracı finans kuruluşları üzerinden yabancılar da kullanabilir. Böylece yatırım amacıyla konut alırken, düşük bir peşinat ödenir ve geriye kalan kısım taksitlendirilir. 

ABD’deki profesyonellerimiz ve anlaşmalı olduğumuz finans kuruluşları üzerinden mortgage kredisinden yararlanmanızı sağlıyoruz. Üstelik sizler için uygun fiyatlı evler buluyor ve satın almaya dair resmi işlemleri sizlerin yerine tamamlıyoruz. Amerikada mortgage ile ev almak ve diğer detaylar hakkında bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp Hattı