Amerika’da Yüksek Kira Getirili Gayrimenkul Yatırımları

  • 1 sene önce
  • 1

Amerika’da gayrimenkul yatırımı yapmak, son yılların yatırım trendleri arasında yer alıyor. ABD’nin farklı eyaletlerinde yüksek kira getirili gayrimenkul alarak uzun vadeli bir yatırım yapılabilir. Kira getirili mülkler için yatırımcıların bazı temel ölçütler konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Örneğin; Amerika’da yatırım için hangi eyaletlerden gayrimenkul alınmalı; Amerika’dan neden ev almalıyız gibi soruların cevaplarını bilmek gerekiyor. İşte bazı ipuçları…

Amerika’da Yüksek Kira Getirisi

Dolar bazında getiri elde etmek isteyen yatırımcılar gayrimenkul sektörüne odaklanıyor. Çünkü yüksek getirili kiralık ev, nakit akışını artırmaya ve öz sermayenin büyümesine yardımcı olabilir. Ayrıca, uzun vadede daha fazla kâr elde etmeyi sağlar. Amerika’da kiralık evlere talep oldukça fazladır. Özellikle zengin nüfusun yoğun olduğu eyaletlerin bazı bölgelerinde yüksek kirası olan konutlara talep giderek artıyor. Bu sebeple yatırımcıların öncelikle emlak vergisi oranı düşük olan eyaletlere odaklanması gerekiyor. Böylece yaşam maliyetlerinin düşmesi ile yatırım amaçlı gayrimenkullerden elde edilen net kâr yüksek olacaktır.

Amerika’dan Neden Ev Almalıyız?

Amerika’da gayrimenkul düşünen yatırımcılar, öncelikle kira getirisinin sunduğu fırsatlara araştırıyor. Amerika dışındaki yatırımcılar için de cazip bir yatırım alternatifi haline gelen yüksek kira getirili gayrimenkul yatırımı için ABD’nin gayrimenkul piyasasına hakim danışmanlardan destek almak önemlidir.

Peki, ABD’den neden ev alınmalı? Amerika’dan ev almanın avantajları nelerdir?

  • Amerika’da evler yaygın olarak müstakildir. Bu evlere kiracı bulmak daha kolaydır.
  • ABD uzmanı gayrimenkul danışmanlarının sektör analizleri çerçevesinde yapılacak gayrimenkul yatırımı ile kısa sürede hedeflenen miktarda kira getirisi elde edilebilir.
  • Amerika’da ev kira geliri dolar bazında alınır. Döviz kuru farkı sebebiyle beklenenin üstünde kira getirisi elde edilebilir.
  • Amerika’da alınan evin maliyeti, 10 yıldan kısa sure içinde geri dönebilmektedir. Bu süre eyalete, bölgeye ya da gayrimenkul fiyatına göre değişebilir. Ancak bu süre Türkiye’de ortalama 20 yıldır. Bu sebeple ABD, ev yatırımı için oldukça cazip bir ülkedir.

Amerika’da Gayrimenkul Yatırımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

ABD’de gayrimenkule yatırım yapmak için en ideal eyaletleri belirlemek önemlidir. Yerel düzeyde kiralık evleri araştırmak gerekir. Bazı eyaletler makro düzeyde yatırımcılar için avantajlı olsa da her eyaletteki şehirler ve kasabalar, eyalet ortalamalarının üzerinde veya altında performans sergileyebilir. Örneğin; günümüzde birçok insan hem pandemiden hem de kentsel alanlardaki yüksek yaşam maliyetlerinden dolayı eyaletlerdeki banliyölere ve daha küçük ikincil şehirlere taşınıyor. Bu ve benzeri birçok faktör, ABD’den ev almak için değerlendirilmesi gereken kriterlerdir. Bunun için ABD’de gayrimenkul uzmanı danışman firmalardan destek almak gerekir. Bunun yanında, hemen hemen her eyalette gayrimenkullerin iyi ya da kötü olduğu yerler vardır. Orta ve uzun vadeli gayrimenkul yatırımı için en iyi eyaletleri seçmek ve ardından seçimi şehirlere göre daraltarak, en ideal gayrimenkul alternatiflerini değerlendirmek gereklidir.

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp Hattı