Yabancılar Amerikada Gayrimenkul Yatırımı Yapabilir Mi?

  • 2 ay önce
  • 1
Yabancilar Amerika'da emlak yatirimi yapabilir mi?

Amerika’da gayrimenkul yatırımı yapmak, birçok açıdan önemli avantajlara sahiptir. Bu avantajlardan ABD vatandaşları rahatlıkla yararlanmaktadır. Peki, yabancılar da Amerika’da gayrimenkul yatırımı yapabilir mi? 

Gayrimenkul yatırımı denildiğinde akla ilk olarak ev satın alma gelir. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Amerika’da da en güvenli ve en karlı yatırım araçlarından birinin ev satın almak olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 

Vatandaşlık Durumu 

Yabancıların Amerika’da gayrimenkul yatırımı yapıp yapamayacağını anlamak için öncelikle hangi grupta olduklarına bakmak gerekir. Amerika açısından yabancılar üç grupta toplanır. Bunlar; sürekli ikamet edenler, bazı dönemlerde ABD’de olanlar ve yerleşik olmayanlar şeklindedir. 

  • Sürekli İkamet Edenler 

Buraya yerleşmiş olan yabancılardır. Oturum hakkı elde eden bu grupta yer alanlar açısından gayrimenkul yatırımı yapmanın önünde herhangi bir engel yoktur. Dolayısıyla ABD’de ikamet edenler, gerekli maddi güce sahip olduğunda ev satın alabilir. 

  • Sürekli İkamet Etmeyenler 

Daimi olmayan yabancılar, genellikle iş için buraya geçici süreliğine gelenlerdir. Bu tür kişilerin oturum izinleri bulunmamasına karşın, çalışma izinleri ve sosyal güvenlik numaraları vardır. Bu statüde olanlar için de gayrimenkul yatırımı yapmanın önünde herhangi bir engel yoktur. Hatta gerekli şartlar sağlandığında mortgage ile dahi ev alınabilir. 

  • Yerleşik Olmayanlar 

Bu grup, ABD’de ikamet etmeyen ve fiziki olarak ABD’de dahi bulunmayan yabancıları içerir. Kısacası bunların Amerika ile herhangi bir bağı yoktur. Bu tür kişilerin Amerika’da gayrimenkul yatırımı yapamayacağı düşünülür. Ancak gerekli şartların sağlanması durumunda Amerikada ev almak bu kişiler için de mümkündür. 

Genel olarak toparlanacak olursa, yabancıların ev almasının veya daha farklı bir gayrimenkul yatırımı gerçekleştirmesinin önünde herhangi bir engel bulunmaz. Yabancılar, gerekli maddi güce sahip olduklarında istedikleri gibi yatırım yapabilirler. 

Nakit Para ile Amerika’da Gayrimenkul Yatırımı 

Amerika’da ev almak için farklı ödeme seçenekleri vardır. Bunların başında ise nakit para ile ödeme gelir. Bir konut için istenen ücretin tamamı nakit olarak ödenebilir. Dolayısıyla gerekli maddi güce sahip olan yabancılar, herhangi bir prosedürle uğraşmadan direkt olarak ödeme yaparak ev satın alabilirler. 

Mortgage Kredisi ile Amerika’da Ev Almak 

Bilindiği gibi ABD’de ev almak için kullanılan krediler, mortgage sistemi ile verilmektedir. Bu sistemden ABD vatandaşları avantajlı bir şekilde yararlanabilir. Gerekli şartları taşıyan yabancıların da söz konusu sistemden yararlanması ve kredi ile konut alması mümkündür. Bunun önünde herhangi bir kısıtlama yoktur. 

Yabancıların mortgage sisteminden yararlanabilmesi için aracı finans kuruluşları üzerinden başvuru yapması gerekir. Bunun yanında bilinmesi gereken bir diğer önemli nokta ise peşinat konusuyla ilgilidir. Normalde bu sistemde ABD vatandaşlarından %25’e kadar peşinat talep edilirken, yabancılardan ise %40 ve hatta %50’ye kadar peşinat talep edilebilmektedir. Bu noktada yabancıların nispeten dezavantajlı olduğu bilinse de, kredi ile Amerika’da ev alma imkanına sahip olmak özel bir ayrıcalıktır. 

Amerika’da ev almak, günümüzün önemli yatırımlarından biridir. Siz de böylesine karlı bir yatırım yapmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilir ve bütün süreci yönetmemizi sağlayabilirsiniz. Portföyümüzde bulunan uygun fiyatlı konutları satın alabilir, üstelik tüm işlemleri ABD’ye gitmeden tamamlayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi ve dolarla kira geliri için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp Hattı