Yabancılar Amerikada Gayrimenkul Yatırımı Yapabilir Mi?

  • 10 ay önce
  • 1

Amerikada gayrimenkul yatırımı yapmak, dünyanın farklı bölgelerindeki birçok yatırımcının dikkatini çekiyor. Ancak bu noktada akıllardaki en önemli soru; yabancılar Amerika’da gayrimenkul yatırımı yapabilir mi?

Bilindiği gibi ülkeler, farklı gerekçelerden dolayı yabancılara konut ve gayrimenkul satışında bazı sınırlılıklar ve zorluluklar getirebilmektedir. Yabancı yatırımcılar için böyle uygulamalar, maliyetleri arttırmakta ve yatırımın karlılığını düşürmektedir. Peki, benzer bir durum Amerika’da da var mı?

Yabancıların Amerika’da Ev Alma Şartları

ABD, ekonomik olarak dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Burada yaşayan insanların refah seviyesi çok yüksektir ve insanlar, sahip oldukları refah seviyesinin korunması konusuna çok fazla önem veriyor. İşte bundan dolayı yabancılara olan konut ve benzeri gayrimenkul satışlarına, burada farklı bir açıdan bakılıyor.

ABD, yabancıların konut almasını bir yatırım olarak görüyor ve yabancıların bu şekilde ülkeye para sokmasına olumlu bakıyor. Konut başta olmak üzere gayrimenkul yatırımlarının neredeyse tamamında herhangi bir sınırlama bulunmuyor. Yabancılar Amerikada gayrimenkul yatırımı yapma noktasında tamamen özgürdür.

Yabancılara uzun zamandır herhangi bir sınırlama konulmaması, dünyanın farklı noktasındaki insanların yatırım için ABD’yi tercih etmesine neden oluyor. Bu durum ise ABD açısından ciddi bir yabancı sermaye girişi demektir. Yatırımcılar ise bu karlı yatırımla beklentilerini karşılıyor.

Yabancılar Mortgage ile Ev Alabilir Mi?

Yabancıların ABD’de gayrimenkul yatırımı yapmasının önünde herhangi bir engel bulunmuyor. Fakat ev fiyatlarının dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi burada da yüksek olması ödemede farklı zorlukları getiriyor. İşte tam burada yabancılar mortgage ile ev alabilir mi sorusu soruluyor.

Mortgage konusunda girmeden önce ABD ev fiyatları hakkında bilgi verilmesi daha doğru olacaktır. ABD’deki ev fiyatlarının çok yüksek olduğuna dair bir algı var. Evet, fiyatlar yüksek ama buradaki yüksek ev maliyetlerinin yüksek olması ile ilgilidir. Dünyanın diğer ülkelerinde ev fiyatları nasıl yüksekse, burada da benzer bir durum var.

Amerikada ev fiyatları ortalama 220.000 $ seviyelerindedir. Ancak doğru ve detaylı bir araştırmayla 80.000 $ seviyelerinden başlayan fiyatlara sahip evler bulunabilir. Bu tür fırsatları değerlendirerek uygun maliyetlere ev sahibi olabilirsiniz.

Amerika’da mortgage ile ev almak, yabancılar için de mümkündür. Fakat yabancılar için uygulama biraz daha farklıdır. ABD vatandaşları bu sistem için %25 veya daha düşük oranda peşinat öderken, yabancılar ise %30-50 seviyesinde peşinat ödemek zorundadır. Dolayısıyla yabancılar ilgili sistemden yararlanarak konut alabilmeleri için daha yüksek nakde sahip olmaları gerekir.

Bir diğer önemli nokta ise yabancıların direkt olarak ilgili sistemden yararlanamamasıdır. Burada bir tür aracı finansal kuruluş üzerinden işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Firma olarak bu noktada sizlere destek veriyor ve anlaşmalı olduğumuz finansal kuruluşlar üzerinden mortgage ile ev almanızı sağlıyoruz.

Amerika’da Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika’da gayrimenkul yatırımı yapmak yüksek karlılığı ile dikkat çeker. Ancak yatırımın başarılı olabilmesi için dikkat edilmesi gereken birçok farklı husus vardır. Söz konusu hususlara gereken önemin verilmesi ve bunlara göre hareket edilmesi çok önemlidir.

İlk olarak yatırım için doğru konutun tespit edilmesi gerekir. Amerika satılık müstakil evler, en fazla tercih edilen seçeneklerdendir. Bu tür evlerin fiyatları, evin özelliklerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bakım gerektirmeyen, doğru konumda olan ve kolay kiralanabilir seçenekler, sizin için en mantıklı seçimler olacaktır. Doğru konutun taşıması gereken özelliklerden birkaçı bu şekildedir.

İstediğiniz özelliklerde bir konut bulduğunuzda, uzman bir eksper tarafından detaylı olarak incelenmesi ve konutla ilgili bir rapor hazırlaması gerekir. Böylece konutun genel durumunu ve ilgili durumuna göre fiyatının ne olması gerektiğini rahatlıkla anlarsınız. Ekspertiz raporu, gelecekte ne kadar bakım masrafınız olacağını da gösterir. Bütün bu verileri dikkate alarak ilgili konutun doğru ev olup olmadığı kolaylıkla anlaşılacaktır.

Amerika’da gayrimenkul yatırımı için bir diğer husus ise fiyat konusudur. Doğru fiyata konut almak, bir yatırımın başarı olması için en önemli şartlar arasında yer alır. Dolayısıyla fiyat konusuna da fazlasıyla önem vermeniz gerektiğini unutmayın.

Amerika’da gayrimenkul yatırımı veya Amerika’da ev almak konularında sizlere detaylı destek sağlıyoruz. Konutun bulunması, resmi işlemlerin tamamlanması, kiralanması ve kira ödemelerini almanız gibi konularda çözümler üretiyoruz. Konuyla ilgili detaylı bilgi için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp Hattı